Warren Buffet

Warren Buffett – najbogatszy człowiek świata o biznesie

Warren Buffett – legenda inwestowania. Facet, który powinien być dla wszystkich wzorem i guru dla wszystkich inwestorów. Czy to ciągle najbogatszy człowiek świata? Może już nie, ten ranking zmienia się co roku. Jednak na pewno Warren Buffet to facet, który o inwestowaniu wie bardzo dużo. Właściciel Berskshire Hathaway to nie tylko inwestor, ale też biznesmen, który zarządza ogromnym holdingiem finansowym. Jest wiele książek opisujących jak Warren Buffett inwestuje, jaka jest jego strategia i jak podchodzi do pomnażania pieniędzy. Są też filmy o biznesie oraz książki o biznesie, które warto obejrzeć czy przeczytać, gdy chce się iść na swoje.

Książki o biznesie – Warren Buffett

Jest jednak tylko jedna pozycja, która opisuje jak Warren Buffett zarządza swoją firmą – Berkshire Hathaway. Richard J. Connors w książce “Warren Buffett o biznesie. Zasady guru z Omaha.” (przekład Marek Rostocki, wydawnictwo MT Biznes, 2017) przedstawia wybrane fragmenty listów, które Warren Buffet napisał do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, a które dotyczą nie samych strategii inwestowania, a raczej w jaki sposób guru z Omaha traktuje akcjonariuszy, pracowników i partnerów biznesowych. W tej książce o biznesie, nie znajdziemy opisów filozofii inwestowania mistrza. Pozycja ta przedstawia zasady i praktyki zarządzania biznesem stosowane przez Buffetta przez dziesięciolecia w komunikacji z pracownikami i akcjonariuszami jego wehikułu inwestycyjnego – Berkshire Hathaway.

Cała książka to w dużej mierze wybrane fragmenty listów do akcjonariuszy Berkshire Hathaway, które Warren Buffet pisze osobiście. Książki o biznesie opisują różne sytuacje ale żadna nie jest zbiorem najważniejszych myśli jednego z największych i najważniejszych biznesmenów naszych czasów. Znajdziemy więc potwierdzenie, że najbogatszy człowiek człowiek świata traktuje swoich akcjonariuszy jak wspólników. W rozdziale o kulturze korporacyjnej, dowiemy się, dlaczego to właściciele firm dzwonią do Buffetta z propozycją sprzedaży firmy, a nie na odwrót.

Warren Buffett i jego reputacja

Jak Warren Buffett uzyskał taką reputację? Bardzo prosto: dotrzymuje obietnic. Jak sam wspomina: “Historia naszych działań dowodzi zgodności deklaracji z czynami” (strona 21). Autor przytacza też bardzo znane przejęcia firm GEICO oraz General Reinsurance przez Berkshire Hathaway i jakie towarzyszyły im procesy myślowe. Z książki dowiadujemy się też o podejściu do ryzyka jakie stosuje Warren Buffet oraz w jaki sposób wynagradza swoich managerów (“Naszym celem w Berkshire są zasady wynagradzania, które są zarówno łatwe do zrozumienia, jak i zgodne z zadaniami stawianymi naszym menedżerom” (strona 102).

Warto przeczytać też rozdziały, w których autor przywołuje wypowiedzi Buffetta o tym, jak zarządza czase m oraz sytuacjami kryzysowymi. Dla tych z was, którzy uważają Warrena Buffetta za wyrocznię (no cóż, pseudonim “wyrocznia z Omaha” zobowiązuje…), to zachęcam do przeczytania rozdziału 15 – “Moje błędy”. Tak tak, nie ma ludzi nieomylnych i każdemu zdarzają się błędy. Kwestia, żeby je zminimalizować.

Czy warto czytać?

Warren Buffett to guru inwestowania. Ci z was, którzy planują rozpocząć swoją przygodę na rynku kapitałowym, powinni poczytać o jego sposobie inwestowania. On sam poleca lekturę książki “Inteligentny Inwestor” Benjamina Grahama (nauczyciela Buffetta), w której znajdziecie kilka zasad, które pomogą wam w miarę bezpiecznym rozpoczęciu inwestowania w akcje.

Warren Buffett o biznesie” to książka dla managerów na wyższych stanowiskach, przedsiębiorców oraz ludzi stawiających pierwsze kroki w biznesie. Polecam ją jednak wszystkim prezesom i właścicielom spółek, nie tylko tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Współpracowałem z kilkoma właścicielami, większościowymi akcjonariuszami. Czyli ludźmi, którzy decydują o przyszłości danej firmy. I szczerze? Powinni się jeszcze wiele nauczyć. Ta książka, to pierwszy krok, który powinni zrobić – poznać jak zarządza biznesem i w jaki sposób traktuje pracowników najbogatszy człowiek świata. Możecie się od niego wiele (wszystkiego) nauczyć.

Podobała Ci się lektura? Poleć znajomym! Niech skorzystają!

Zapraszam też do czytania innych wpisów M&L, komentowania i udostępniania

Grafika: zdjęcie prywatne