Skąd niektóre waluty mają swoje nazwy

Nazwa tego bloga to Money&Life. Money, czyli pieniądze. To co lubimy najbardziej 🙂 Stąd też, uznałem, że warto zrobić wpis wyjaśniający dlaczego na dolara dzisiaj mówimy dolar, a nie inaczej. Skąd pochodzą nazwy niektórych popularnych walut świata? Natknąłem się niedawno na artykuł angielskiej wersji Business Insider’a, gdzie na podstawie blogu OxfordWords (obydwa linki do oryginalnych artykułów znajdziecie poniżej tego wpisu) autor wyjaśnia pochodzenie niektórych nazw światowych walut. Poszperałem trochę w necie, sprawdziłem z wikipedią. Tłumaczenie oraz parę moich dodatków przedstawiam poniżej. Profesorów historii proszę o nie czepianie się 🙂 To ma być taka ciekawostka, uzupełnienie podstawowej wiedzy, a nie doktorat. Jedziemy:

Dolar – amerykański, kanadyjski, nowozelandzki..najpopularniejsza waluta świata. Jeżeli myślicie, że nazwa „dolar” pochodzi z Ameryki, to jesteście w ogromnym błędzie. Zaskoczę was – pochodzi z naszej części Europy! Otóż w miejscowości Joachimsthal w Czechach (czyli dolina Joachima, obecny Jachymov) otwarto kopalnie srebra (w XVI wieku), z których zaczęto bić monety o nazwie Joachimsthaler (nazwa pochodzi z języka niemieckiego). Później, nazwę skrócono do thalar, czyli znane nam talary. Jego czeska nazwa to „tolar” a to już bardzo krótka droga do „dolara” 🙂

Peso – waluta krajów głównie latynoamerykańskich (min. Kolumbii, Chile czy Meksyku) oraz wcześniej Hiszpanii.  „Peso” to nic innego jak „waga” po hiszpańsku.

Lira – była włoska, jest jeszcze turecka. Pochodzi od łacińskiej „libry” czyli czyli „funt” (jako jednostka wagi).

Marka – była i niemiecka i fińska. Zdziwicie się, ale to również była jednostka miary. Pochodzi od takich słów (niemieckich, przemienionych na łacinę) jak „marca”, „marcha” czy „marcus”. Marka była jednostką miary złota lub srebra i zazwyczaj oznaczała 8 uncji (1 uncja to ok. 32 gramy)

Rial – waluta z Bliskiego Wschodu, używana głównie w Omanie czy Iranie. Podobnej waluty, Riyala, używa się w Arabii Saudyjskiej czy Katarze. Nazwa tej waluty pochodzi od łacińskiego „regalis” czyli angielskie „royal” czyli nasze „królewski”.

Rand – Południowoafrykański. Dość popularna waluta wśród spekulantów walutowych. Jego nazwa pochodzi o holenderskiej nazwy południowoafrykańskiego miasta Witwatersrand. Miasta, znanego ze swoich zasobów złota.

Chiński Juan, Jen Japoński i Koreański Won – no cóż. Nie pokażę wam, bo na klawiaturze nie mam tego symbolu. A chodzi o symbol w alfabecie chińskim, który oznacza „koło” czy też „okrągłą monetę”. Jego wymowa jest podobna dla tych trzech azjatyckich walut.

Korona – czeska, duńska, norweska, szwedzka, islandzka czy też estońska (tu akurat już mamy Euro). Chyba się domyślacie? Tak! Nazwa pochodzi od łacińskiej „corony”. Brawo!

Dinar – trochę egzotyczna waluta, bo używana w Serbii, Algierii, Jordanii czy Kuwejcie. Nazwa pochodzi od srebrnej monety „denarius” bite w starożytnym Rzymie (III wiek p.n.e).

Rupia – waluta Indii oraz Pakistanu. „Rupya” w języku Sanskryckim (jeden z 22 oficjalnych języków w Indiach oraz język liturgiczny Hinduizmu, Buddyzmu i Dźinizmu) oznacza kute srebro.

Funt – brytyjski! Ostatnio baaaardzo popularna waluta 🙂 ale też waluta Libanu, Egiptu czy Sudanu. Pochodzenie nazwy? Od łaciśnkiego „poundus” co oznacza „wagę”.

Rubel – waluta naszych wschodnich sąsiadów (w tym i Białorusi). Nazwa pochodzi od słowa „rubit” czyli od słów ciąć, posiekać, czy rąbać jako, że oznaczało to kawałek srebra. Więc znowu mamy jednostkę miary.

Forint – ah, walut naszych bratanków, czyli Węgrów. Nazwa ich waluty pochodzi od słowa „fiorino”, złotej monety z Florencji. Fiorino miało wybitego kwiatka na monecie. A kwiat po włosku to po prostu „fiore”.

Ringgit – waluta Malezji. Gdy bito monety z metali szlachetnych, oszuści zdrapywali je, aby z nich wybijać kolejne monety. Aby z tym walczyć, niektóre kraje zaczęły bić monety z poszarpanymi, „szczerbatymi” krawędziami. Malezyjskie słowo na „poszarpane” to „ringgit”

Złoty – nasz, lokalny polski! Chyba wiadomo skąd nazwa…mała uwaga: to jest Złoty! coś takiego jak „złotówka” nie istnieje! A tylu analityków komentujących wydarzenia ekonomiczne popełnia ten błąd…

Euro – chyba też wiadomo…

Walut na świecie jest sporo i na pewno w tym wpisie nie opisałem większości z nich. Tak tylko, delikatnie dotknąłem bardzo szerokiego tematu. Myślę, że ciekawego. Na co dzień słyszymy nazwy różnych walut świata, niektórymi z nich posługujemy się na dość często lub w trakcie wakacji. Myślę, że warto znać pochodzenie nazw niektórych z nich. Historykiem nie jestem, ale mam nadzieję, że choć częściowo przybliżyłem wam skąd pochodzą nazwy popularnych walut.

Podobała Ci się lektura? Poleć znajomym! Niech skorzystają!
Zapraszam też do czytania innych wpisów M&L, komentowania i udostępniania 🙂

 

Artukuł Business Insider: http://businessinsider.com.pl/international/how-the-worlds-currencies-got-their-names/kb61nsq

OxfordWords: http://blog.oxforddictionaries.com/2014/02/origins-currencies/

Grafika: freeimages.com/Marcus jump